W oczekiwaniu na praworządność
Możliwość przeprowadzenia zasadniczych zmian w wymiarze sprawiedliwości zależy od ponadpartyjnego porozumienia, którego celem będzie swoisty reset prawa sądowego.
Po wygranych wyborach parlamentarnych nowa koalicja rządząca zapowiedziała naprawę funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce w kierunku przywracającym zasady demokratycznego państwa prawa. W pierwszej kolejności Sejm powołał liczne komisje śledcze, które w swoim założeniu mają zbadać nieprawidłowości w działalności organów państwa w latach 2016–2023. Władza polityczna zapowiedziała także szereg zmian w sferze gospodarczej oraz społecznej zwiększającej transparentność funkcjonowania najważniejszych instytucji państwowych.
Obecna sytuacja polityczna jest niewątpliwie przełomowa, tak dla państwa, jak i dla polskiego prawa. Okoliczności związane ze zmianą rządów pokazują, iż mamy do czynienia z nadzwyczajnym okresem, podobnym do tego po roku 1989, gdzie rozpoczęto budowę nowej demokratycznej państwowości. Niestety, ten pierwszy demokratyczny zryw nie doprowadził do niezbędnych zmian we wszystkich dziedzinach życia społecznego w Polsce. W szczególności tak wówczas, jak i przez kolejne ponad 30 lat zmian tych nie doczekał się wymiar sprawiedliwości. Sądy pozostały poza głównym nurtem przekształceń, a stworzona konstrukcja okazała się być fuszerką, a w zasadzie plagiatem tego, co przez dziesiątki lat służyło politykom, a nie społeczeństwu. Ustawie z 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych w dalszym ciągu przyświecały bowiem założenia, jakie legły u podstaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta